collapse

Αποστολέας Θέμα: Ο δράκος των παιδικών μας χρόνων ή απλά ... Μαθηματικοφοβία;  (Αναγνώστηκε 14468 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mathgirl

• Article Manager
  • Revered Member
    • Μαθηματικά και ... άλλα πολλά
Σήμερα δεν θα σας πω και πάρα πολλά λόγια, αν και έχω λείψει παραπάνω από όσο έπρεπε από την τακτική μου αρθρογραφία στον κοινότητα. Ευελπιστώ όμως ότι θα σας αποζημιώσω παρουσιάζοντας σας μια εντελώς δική μου δουλειά (σε συνεργασία με μια εξαιρετική συνάδελφο και φίλη Αγγελική Στρατή) ... χωρίς αντιγραφές, χωρίς πηγές και σε πρώτη εμφάνιση φυσικά !!!

Το αγαπημένο μου θέμα, που δεν είναι άλλο από τα Μαθηματικά, επανέρχεται στο προσκήνιο και αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια και τις παρατηρήσεις όλων, για μία φόρα έστω ... αυτή τη φορά που μοιράζομαι μαζί σας το πρώτο δημοσιευμένο άρθρο μου και χαίρομαι τόσο πολύ.

Ο λόγος για το άρθρο με τίτλο "Ο δράκος των παιδικών μας χρόνων ή απλά ... Μαθηματικοφοβία;", το οποίο δημοσιεύτηκε πριν λίγες ημέρες στο έντυπο περιοδικό "Στρατιωτική Επιθεώρηση"

Το ξέρω ότι δεν είναι και κάτι τόσο σημαντικό, όμως για μένα είναι κάτι πολύ ωραίο και πραγματικά συγκινητικό, οπότε δικαιολογείστε τον υπερβολικό ενθουσιασμό μου ...

Ελπίζω να αρέσει σε μερικούς έστω  :smiley:

Τα Μαθηματικά είναι το πρότυπο της τελειότητας και της αρμονίας ... οι Μαθηματικές αποφάνσεις είναι μνημεία τελειότητας και στέρεης γνώσης !!!

Αποσυνδεδεμένος Νίκος mathslover

• Celebrated Member
  • Όνειρο - Υπέρβαση - Κατάκτηση - Ευγνωμοσύνη
Σε νιώθω πολύ στο εξαιρετικό σου άρθρο που μας παρουσίασες Ρεβέκα!  :smiley:
Αυτή η Μαθηματικοφοβία παρουσιάζεται σε πολλά παιδιά και έχω προσωπική εμπειρία από το συγγενικό μου περιβάλλον η οποία ταυτίζεται με όσα μας ανέφερες στο άρθρο σου.
Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ακριβώς "δράκος" για κάποια παιδιά αλλά σίγουρα είναι κάτι που φοβούνται πολύ, πονοκεφαλιάζουν, χάνουν την ψυχική τους ηρεμία και αναζητούν με κάθε τρόπο μία εξωτερική βοήθεια για να λύσουν μία άσκηση.
Θέλω να σταθώ σε δύο σου φράσεις ... "Όταν οι μαθητές δουν κοινά πράγματα ανάμεσα στα μαθηματικά και την καθημερινότητά τους, φυσικά και δεν θα νιώσουν φόβο ή δέος." Έτσι, πραγματικά είναι και επαφίεται πρώτα στους δασκάλους και κατόπιν στους γονείς να κάνουν πιο προσιτά τα μαθηματικά στα παιδιά μέσω κατάλληλων εικόνων και εμπειριών από τον κόσμο τους γύρω και να τους αποβάλλουν το φόβο.
Και κατόπιν .. "Πώς μπορεί αυτή η ομορφιά και η τελειότητα να προκαλεί άγχος και φόβο; Πώς μπορεί μια εξαιρετικά εκλεπτυσμένη τέχνη να καταπιέζει τους ανθρώπους και να τους φοβίζει;" Αν μπορούσαμε να μεταδώσουμε πιο παραστατικά αυτή την ομορφιά της στα παιδιά και να τους περιγράψουμε τι προσφέρει σε ένα πρώτο βαθμό αυτή η τέλεια επιστήμη, πιστεύω ότι γοητευμένα πλέον θα προσπαθούσαν να αποβάλλουν το φόβο τους και θα τα εξερευνούσαν από ένα άλλο, ευχάριστο σε αυτά, οπτικό πεδίο.
Το άρθρο σου Ρεβέκα είναι πολύ συγκροτημένο, ιδιαίτερα ευπαρουσίαστο φυσικά, με ένα πολύ όμορφο λεξιλόγιο!!  :smiley:  :smiley:
Θέλω λοιπόν να σε συγχαρώ από καρδιάς για τη δημοσίευση του άρθρου σου σε συνεργασία με τη συνάδελφό σου, Αγγελική Στρατή και να σου ευχηθώ μία εξίσου πετυχημένη συνέχεια στην αρθρογραφία σου!!!
Μπράβο σου Ρεβέκα και χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω μία προσωπική σου δουλειά, δημοσιευμένη!!! Είθε ο κόπος σου να αμείβεται πάντα από όλους όσους έχουν την καλή διάθεση να σε στηρίξουν στο μαθηματικό σου έργο για το οποίο, ξέρω ότι δίνεις πάντα όλη σου την καρδιά, τη ψυχή και το αποτέλεσμα ... ένα εξαιρετικό σου άρθρο το οποίο μας έκανες την τιμή να το παρουσιάσεις εδώ!
Εύχομαι να αξιώνεσαι να λαβαίνεις πάντα χαρά και ικανοποίηση από το έργο σου!!! Πολλά συγχαρητήρια και πάλι Ρεβέκα!!!  :smiley:  :smiley:  :wink:  :wink:
Η δύναμη της αγάπης είναι μεγαλύτερη από τη δύναμη της γνώσης ...
Νίκος Πελεκανάκης

Αποσυνδεδεμένος Νίκος mathslover

• Celebrated Member
  • Όνειρο - Υπέρβαση - Κατάκτηση - Ευγνωμοσύνη
Έτσι ακριβώς ένιωσα όταν σε διάβασα ...  :cheesy:

Spoiler
Η δύναμη της αγάπης είναι μεγαλύτερη από τη δύναμη της γνώσης ...
Νίκος Πελεκανάκης

Αποσυνδεδεμένος mathgirl

• Article Manager
  • Revered Member
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο που με υποστηρίζεις πάντα και μου συμπαραστέκεσαι σε ότι κάνω. Θέλω να ακούσω τη γνώμη αυτών που με διαβάζουν, αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε που το μοιράστηκα εδώ μαζί σας.
Σ' ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια  :smiley:
Τα Μαθηματικά είναι το πρότυπο της τελειότητας και της αρμονίας ... οι Μαθηματικές αποφάνσεις είναι μνημεία τελειότητας και στέρεης γνώσης !!!

Αποσυνδεδεμένος Roy

• P vs NP
  • Administrator
  • Revered Member
  • Μιχάλης Μιχελής
    • math community
Απ: Ο δράκος των παιδικών μας χρόνων ή απλά ... Μαθηματικοφοβία;
« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη 14 Μάιος 2014, 12:53 »
Πολύ ωραίο το άρθρο σου για άλλη μια φορά.
Συμφωνώ πολύ, στο ότι οι καθηγητές που θα συναντήσει κάποιος στα σχολικά του χρόνια διαμορφώνουν στο πως θα "δει" τα μαθηματικά. Πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος του ότι είμαι μαθηματικός, οφείλεται σε κάποιους καθηγητές που είχα, και μου έδειξαν την ομορφιά των αριθμών. Είμαι σίγουρος πως αυτό ισχύει σε αρκετούς απ όσους διαβάζουν το φόρουμ μας.
Τέλος θα συμφωνήσω με τον Νίκο:
Παράθεση
Αν μπορούσαμε να μεταδώσουμε πιο παραστατικά αυτή την ομορφιά της στα παιδιά και να τους περιγράψουμε τι προσφέρει σε ένα πρώτο βαθμό αυτή η τέλεια επιστήμη, πιστεύω ότι γοητευμένα πλέον θα προσπαθούσαν να αποβάλλουν το φόβο τους και θα τα εξερευνούσαν από ένα άλλο, ευχάριστο σε αυτά, οπτικό πεδίο.
δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος mathgirl

• Article Manager
  • Revered Member
Απ: Ο δράκος των παιδικών μας χρόνων ή απλά ... Μαθηματικοφοβία;
« Απάντηση #5 στις: Παρασκευή 16 Μάιος 2014, 17:48 »
Σ' ευχαριστώ πολύ Roy για τα σχόλια και που διάβασες το άρθρο μου  :smiley:

* Recent Posts

Άσκηση Συνδυαστικής από Mathteacher
[Παρασκευή 20 Οκτώβριος 2017, 20:25]

Πλήρως αυτοδίδακτη η τεχνητή νοημοσύνη AlphaGo Zero της Google DeepMind από Hyperion
[Πέμπτη 19 Οκτώβριος 2017, 20:19]

ορκωμοσια από ThisIsJimmy
[Πέμπτη 19 Οκτώβριος 2017, 15:02]

Βοήθεια για Μαθήματα Επιλογής από alexis92
[Τρίτη 17 Οκτώβριος 2017, 20:49]

Επείγον - Εισαγωγή στους Η/Υ από ThisIsJimmy
[Τρίτη 19 Σεπτέμβριος 2017, 15:17]

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ από Jeronymo Simonstone
[Σάββατο 16 Σεπτέμβριος 2017, 20:17]

Τεχνητή νοημοσύνη συνελήφθη να κλέβει τους πελάτες της από Jeronymo Simonstone
[Σάββατο 16 Σεπτέμβριος 2017, 19:46]

Θεωρια Πιθανοτητων και Στατιστικης από help plz