collapse

Αποστολέας Θέμα: Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή μαθηματικά ?  (Αναγνώστηκε 7813 φορές)

Αποσυνδεδεμένος lazaros

• Participating Member
  • *
Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή μαθηματικά ?
« στις: Τρίτη 13 Οκτώβριος 2009, 08:32 »
Ας μου λύσει καποιος την απορία μου !!!!
πέρασα φετος εφαρμοσμενων μαθηματικών στην Κρήτη ενω με τα μόρια που είχα επιανα ανετα μαθηματικό στη Σαμο. Απλα το δηλωσα πιο πανω γιατί δεν ηθελα να παω στην Σαμο. Εκανα καλά ? Τι είναι πιο καλό σαν σπουδες ? τα μαθηματικά ή τα εφαρμοσμένα ? εγω εκανα αυτή την επιλογή επιλεγοντας πρωτα πόλη και μετα σχολή - και ξεροντας βεβαια ότι το εφαρμοσμενο μαθηματικο εχει κατοχυρωσει πλεον τα επαγγελματικα δικαιώματα για διορισμό σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.  Επειδή εμενα με ενδιαφερει περιισσότερο ή εκπαίδευση ας μου πει καποιος , ποιός απόφοιτος εχει καλύτερη μαθηματική παιδεία , αυτός του εφαρμοσμένου ή του απλού μαθηματικού?
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2009, 23:32 από arkanoid »

Αποσυνδεδεμένος Arkanoid

• Κωστής
  • Συντονιστής
  • Hailed Member
Απ: Εφαρμοσενα μαθηματικά ή μαθηματικά ?
« Απάντηση #1 στις: Τρίτη 13 Οκτώβριος 2009, 16:38 »
Επειδή ανήκω στην συγκεκριμένη σχολή θα σου πω το εξής : Δεν υπάρχει πολύ μεγάλη και ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε μαθηματικό και εφαρμοσμένο. Ναι οι  μεν θα σου πουν πως κάνουν πολύ περισσότερα μαθηματικά (πράγμα στο όποιο έχουν ένα δίκιο ) αλλά γενικά οι γνώσεις που θα πάρεις από το εφαρμοσμένο δεν υστερούν σε κάτι και αυτό για τους εξής λόγους:

1)Διότι το τμήμα έχει ως υποχρεωτικά τουλάχιστον 2 μαθήματα αριθμητικής ανάλυσης (συγκεκριμένα αριθμητική ανάλυση και αριθμητική επίλυση συνήθων διαφορικών εξισώσεων) για τις κατευθύνσεις που ασχολούνται με αυτά. Αυτές είναι πολύ σημαντικές γνώσεις γενικά και δεν είναι υποχρεωτικές στα περισσότερα μαθηματικά τμήματα.

2)Επειδή θα ασχοληθείς με μεθόδους που αν και αναπτύσσονται καλύτερα σε μεταπτυχιακό επίπεδο , αποτελούν μια πολύ καλή εισαγωγή σε προχωρημένα θέματα μαθηματικών (π.χ Σειρές και ανάλυση fourier , μηχανική των συνεχών μέσων,χρήση μεθόδων ολοκλήρωσης από το μιγαδικό επίπεδο.....).

3)Γιατί (ως συνέπεια και του 1) θα ασχοληθείς πολύ με προγραμματισμό ,εφόσον το επιλέξεις ,σε επίπεδο που φτάνει κοντά σε αυτό του τμήματος πληροφορικής.

4)Γιατί δεν ισχύει ότι παίρνεις σκόρπιες μαθηματικές γνώσεις χωρίς θεωρητικά μαθηματικά! Αν το θελήσεις ,μπορείς να πήξεις στα θεωρητικά μαθηματικά (θεωρία συνόλων, θεωρία αριθμών,τοπολογία...) ή σε οποίον άλλο κλάδο θες ,λόγω της πολύ καλής (συνήθως ) συνεργασίας με το τμήμα μαθηματικών του Πανεπιστήμιου Κρήτης. Με άλλα λόγια ,θα έχεις μια πάρα πολύ καλή μαθηματική παιδεία αν δουλέψεις προς αυτήν την κατεύθυνση και εσύ.  Εφόσον σ'ενδιαφέρει η εκπαίδευση ,θα παρακολουθήσεις αρκετά μαθήματα διδακτικής μαθηματικών.

Όποτε καλές σπουδές και αν θες κάτι άλλο, εδώ είμαστε!
Όλα τα μαθηματικά θα καταλήξουν "εφαρμοσμένα" μετά από κάποιο χρόνο
t>0
.

http://abstrusegoose.com/504

Αποσυνδεδεμένος dino

• Quoted Member
« Απάντηση #2 στις: Τρίτη 13 Οκτώβριος 2009, 16:46 »
Εφόσον σ'ενδιαφέρει η εκπαίδευση ,θα παρακολουθήσεις αρκετά μαθήματα διδακτικής μαθηματικών. 

Τί εννοείς πολλά;Γιατί εμείς στο μαθηματικό διδασκόμαστε απειροελάχιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη 15 Οκτώβριος 2009, 01:00 από dino »

Αποσυνδεδεμένος Arkanoid

• Κωστής
  • Συντονιστής
  • Hailed Member
« Απάντηση #3 στις: Τρίτη 13 Οκτώβριος 2009, 17:05 »
Ναι ,δεν ήταν σαφές. Έχεις δίκιο!  :smiley:

Η αλήθεια είναι ότι τα μαθήματα που προσφέρει το μαθηματικό καθαρά πάνω στο θέμα της διδακτικής δεν είναι κ τόσα πολλά (στο πανεπιστήμιο κρήτης πάντα). Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι έχει την ικανότητα να παρακολουθήσει αρκετά παιδαγωγικά που δίνονται από το Ρέθυμνο καθώς και από το τμήμα Επιστήμης υπολογιστών. 
t>0
.

Αποσυνδεδεμένος Jeronymo Simonstone

• Zealous Member
« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη 14 Οκτώβριος 2009, 12:13 »
Ας μου λύσει καποιος την απορία μου !!!!
πέρασα φετος εφαρμοσμενων μαθηματικών στην Κρήτη ενω με τα μόρια που είχα επιανα ανετα μαθηματικό στη Σαμο. Απλα το δηλωσα πιο πανω γιατί δεν ηθελα να παω στην Σαμο. Εκανα καλά ? Τι είναι πιο καλό σαν σπουδες ? τα μαθηματικά ή τα εφαρμοσμένα ? εγω εκανα αυτή την επιλογή επιλεγοντας πρωτα πόλη και μετα σχολή - και ξεροντας βεβαια ότι το εφαρμοσμενο μαθηματικο εχει κατοχυρωσει πλεον τα επαγγελματικα δικαιώματα για διορισμό σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.  Επειδή εμενα με ενδιαφερει περιισσότερο ή εκπαίδευση ας μου πει καποιος , ποιός απόφοιτος εχει καλύτερη μαθηματική παιδεία , αυτός του εφαρμοσμένου ή του απλού μαθηματικού?

Για την ελληνική πραγματικότητα, δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά ανάμεσα στις δύο ειδικότητες.
 Προχώρα...

Αποσυνδεδεμένος glyx

• Συντονιστής
  • Quoted Member
  • Glyx
« Απάντηση #5 στις: Τετάρτη 14 Οκτώβριος 2009, 15:34 »
 :smiley:
Αν και θα έπρεπε να υπάρχει κάποια διαφορά......δεν υπάρχει όμως!!!! :cheesy:
Οπότε ότι σου αρέσει πιο καλά.....και σου πάει... :wink:
Τα λέμε,
Glyx.- :cool:
Λόλα για μίλα μου για μήλα........
Πόσα έχεις αυτή τη στιγμή?? ΤΙΙΙ 0-ΖΗΡΟΟΥ!!! Ποιός έφαγε παιδάκι μου το κολατσιό σου????

http://foss.math.aegean.gr/forum/

Αποσυνδεδεμένος lazaros

• Participating Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Πέμπτη 15 Οκτώβριος 2009, 10:12 »
ευχαριστώ .... διαφωτίστικα αρκετα. Πιστευω πως τελικά επελεξα ορθα. Αν και εχω την απορια γιατί αφου δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αναμεσα στις δυο σχολές μεχρι πέρυσι αυτοί του εφαρμοσμένου δεν είχαν δικαίωμα διορισμού ως εκπαιδευτικοί? Αληθεύει αυτό που ακουσα στην σχολή ότι αντιδρούσαν στο να εχουμε δικαίωμα διορισμού οι απλοί μαθηματικοί διοτι οι απόφοιτοι του εφαρμοσμένου εχουν υψηλότερη μαθηματική παιδεία και θα είχαν καλύτερες επιδοσεις στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος Arkanoid

• Κωστής
  • Συντονιστής
  • Hailed Member
« Απάντηση #7 στις: Πέμπτη 15 Οκτώβριος 2009, 10:28 »
Όχι δεν αληθεύει αυτό. Είναι αλήθεια ότι μαθαίνουμε πολλά σοβαρά μαθηματικά στο εφαρμοσμένο αλλά στο μαθηματικό μαθαίνουν περισσότερα. Το πρόβλημα ήταν το αντίθετο. Δηλαδή εμείς δεν ασχολούμαστε π.χ συγκεκριμένα με την ευκλείδεια γεωμετρία (αν και μπορούμε να την επιλέξουμε και έχουμε το μάθημα της αναλυτικής  γεωμετρίας σαν υποχρεωτικό) ,συνεπώς γιατί να μπορούμε να την διδάξουμε. Με άλλα λόγια θεωρούνταν άδικο το να μπορούμε να πάρουμε και εμείς την θέση του καθηγητή μαθηματικών μέσω ΑΣΕΠ. Καταλαβαίνεις...Περισσότεροι υποψήφιοι ,λιγότερες θέσεις.... 
t>0
.

Αποσυνδεδεμένος lazaros

• Participating Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2009, 08:31 »
Και μια τελευταία απορία....Η σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών Κρήτης, γενικά είναι δύσκολή σχολή (σε σχεση πάντα με το μαθηματικό) .Δηλ. πιο δυσκολά θα πάρει καποιος πτυχιο από εκει ?και με χειρότερο βαθμό ? ή δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος kat11

• Normal Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2009, 15:23 »
Δε γνωρίζω πολλές πληροφορίες για το εφαρμοσμένων, στο μαθηματικό όμως σίγουρα δε θα πάρεις εύκολα πτυχίο και βαθμούς. Θέλει πολύ διάβασμα και οργάνωση. Το τι είναι εύκολο ή όχι, παίζει λίγο και με βάση τις προτιμήσεις του καθένα. Απόσο γνωρίζω όμως στο μαθηματικό εκεί που δυσκολεύονται οι περισσότεροι είναι τα "θεωρητικά" μαθηματικά. Αν αυτά δεν είναι υποχρεωτικά στο εφαρμοσμένων...ίσως να σου φανεί λιγάκι πιο εύκολο.Αλλά και πάλι, η δυσκολία ή όχι είναι τελείως υποκειμενικό και μη ξεχνάμε οτι και εκεί...μαθηματικά θα διδάσκεσαι οπότε σίγουρα θα θέλει προσπάθεια!

Αποσυνδεδεμένος Arkanoid

• Κωστής
  • Συντονιστής
  • Hailed Member
« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2009, 21:09 »
Είναι δύσκολη διότι οι φοιτητές καλούνται να κάνουν μεγαλύτερο κομμάτι της προετοιμασίας μόνοι τους. Π.χ το μαθηματικό Κρήτης έχει το ολοήμερο εργαστήριο προβλημάτων στο όποιο οι φοιτητές λύνουν κατά βούληση ασκήσεις κάτω από την επίβλεψη βοηθών καθώς και το μαθηματικό σπουδαστήριο που είναι κάτι παρόμοιο.Συγκριτικά θα έλεγα ότι βρίσκονται στα ίδια επίπεδα δυσκολίας. Μπορεί να μην κάνουμε κάποια   αφηρημένα μαθηματικά εμείς που αυτοί τα κάνουν αλλά πίστεψε με ,κάνουμε και εμείς κάποια που είναι καθαρά επιλογής γι αυτούς. Με τον νέο οδηγό σπουδών ,τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο συγκεκριμένα.
t>0
.

Αποσυνδεδεμένος kat11

• Normal Member
  • **
Απ: Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή μαθηματικά ?
« Απάντηση #11 στις: Πέμπτη 22 Οκτώβριος 2009, 12:40 »
Δεν αμφιβάλλω καθόλου γιαυτά που λες Arkanoid. Εξάλλου ξεκαθάρισα οτι δεν έχω γνώμη για το εφαρμοσμένων μιας και δεν έχω σπουδάσει εκεί. Εσείς που είστε εκεί σίγουρα ξέρετε καλύτερα. Εγώ μπορώ να έχω γνώμη μόνο για το μαθηματικό των Ιωαννίνων που τελείωσα και δεν το συστήνω σε κανέναν μιας και στο τέλος δε θα μετρήσει το τμήμα αλλά ο βαθμός που πήρες (πχ στον ΑΣΕΠ) και στο συγκεκριμένο τμήμα δεν παίζουν μεγάλοι βαθμοί.Συν το οτι μπορεί να χρειαστούν αρκετά παραπάνω χρόνια από τα 4 των σπουδών για να πάρει κανείς πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος Arkanoid

• Κωστής
  • Συντονιστής
  • Hailed Member
« Απάντηση #12 στις: Πέμπτη 22 Οκτώβριος 2009, 15:33 »
Δεν είπα ποτέ ότι έχεις άδικο kat.  :smiley:

Έχω ακούσει και εγώ για το πόσο δύσκολο είναι το τμήμα σας. Και μας εδώ μια από τα ίδια είναι στην τελική . :laugh:
t>0
.

Αποσυνδεδεμένος kat11

• Normal Member
  • **
« Απάντηση #13 στις: Πέμπτη 22 Οκτώβριος 2009, 16:19 »
Αρα συμφωνούμε Ark  :smiley:
Οπότε καλό κουραγιο στον lazaro που είναι καινούργιος!  :smiley:

* Recent Posts

Πρόβλημα από Nofear
[Σήμερα στις 21:16]

Φίλιοι Αριθμοί ... από mathgirl
[Σήμερα στις 14:43]

Συγγραμμα Αριθμητικη Αναλυση από An_di
[Πέμπτη 25 Δεκέμβριος 2014, 20:43]

Γραμμική Άλγεβρα 2 από proxima
[Τετάρτη 24 Δεκέμβριος 2014, 12:15]